• 1402/02/31 - 18:00
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
در نشست کانون با شرکت‌های عضو بررسی شد:

مشکلات کارگزاران در مسیر افزایش سرمایه

کانون کارگزاران در نشستی با اعضای خود به بررسی مشکلات موجود در اجرایی شدن دستورالعمل «صدور مجوز تاسیس و فعالیت کارگزاری» پرداخت. در این نشست، مدیران عامل شرکت‌های کارگزاری حاضر از دبیر کل خواستند تا به عنوان نماینده کارگزاران با سازمان در این خصوص مذاکره کند تا مهلت زمانی برای اجرای آن تمدید و موانع موجود در این دستور‌العمل برداشته شود. کارگزاران تمدید مهلت زمانی و رفع موانع موجود در پیاده‌سازی و اجرایی شدن این دستورالعمل از جمله کاهش تشریفات و بروکراسی را خواستار شدند.

به گزارش روابط عمومی کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، سال گذشته ابلاغیه‌ای با شماره 110200295 در تاریخ 1401/03/05 و با موضوع «اعطای فرصت جهت احراز شرایط دستور‌العمل صدور مجوز تأسیس و فعالیت‌های شرکت‌های کارگزاری و تمدید اعتبار مجوزهای فعالیت یکساله شرکت‌های کارگزاری» از سوی مدیریت نظرات بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار به شرکت‌های کارگزاری ابلاغ شد.

براساس این ابلاغیه شرکت‌های کارگزاری که مجوز تاسیس خود را قبل از دستورالعمل صدور مجوز تاسیس و فعالیت کارگزاری (مورخ 10 خرداد 1400) اخذ کرده‌اند تا تاریخ 19 خرداد 1402 فرصت دارند تا شرایط مندرج در دستورالعمل مزبور را احراز کنند. در صورت عدم احراز شرایط توسط کارگزاری ظرف مهلت مذکور ، محدودیت هایی تا زمان احراز شرایط در دستورالعمل صدور مجوز تاسیس و فعالیت کارگزاری بر شرکت‌های کارگزاری اعمال می‌شود.

پیرو این ابلاغیه، اطلاعیه‌ای نیز در تاریخ 26 فروردین 1402 با تاکید مجدد بر موضوع «احراز شرایط دستورالعمل صدور مجوز تاسیس و فعالیت کارگزاری توسط شرکت‌های کارگزاری تا تاریخ 19 خرداد 1402» توسط سازمان منتشر شد که خود بر لزوم اجرایی بودن ابلاغیه در موعد مقرر تاکید دارد.

شایان ذکر است، حداقل سرمایه نقدی برای تاسیس و ادامه فعالیت شرکت‌های کارگزاری 1000 میلیارد ریال است و الزام انطباق با دستورالعمل‌های جدید تا مهلت زمانی غیر قابل تمدید 1402/03/19 وجود دارد. رقمی که به گفته برخی از شرکت‌های کارگزاری‌ها با توجه به مشکلات موجود و مسایل درآمدی این شرکت‌ها سنگین بوده و با توجه به نزدیک شدن به موعد زمانی شرایط را برای آنها دشوار کرده است.  

در همین راستا، کانون کارگزاران طی نامه‌ای از مدیران عامل شرکت‌های‌ کارگزاری که سرمایه لازم در ابلاغیه مذکور را کسب نکرده‌اند، دعوت کرد تا در جلسه‌ای به بررسی و واکاوی مشکلات و موانع این شرکت‌ها در خصوص پیاده سازی و اجرایی کردن دستورالعمل بپردازند.

در این نشست، برخی کارگزاران با بیان مشکلاتی از جمله شرایط نابسامان بازار و شرایط نامساعد درآمدی شرکت‌های کارگزاری را در اجرایی شدن دستورالعمل مذکور طی موعد مقرر اشاره کردند. کارگزاران همچنین تمدید مهلت زمانی و رفع موانع موجود در پیاده‌سازی و اجرایی شدن این دستورالعمل از جمله کاهش تشریفات و بروکراسی را خواستار شدند.

مدیران عامل شرکت‌های کارگزاری حاضر در این نشست از عظیم ثابت، دبیر کل کانون خواستند تا به عنوان نماینده کارگزاران با سازمان بورس و اوراق بهادار در این خصوص مذاکره کند.  

در پایان عظیم ثابت از کارگزاران خواست گزارشی از اقدامات خود در راستای انجام تکالیف مقرر در ابلاغیه فوق الذکر را به کانون ارائه دهند تا این موضوع از سوی کانون پیگیری شود.

  • گروه خبری : اخبار بورس,اخبار داخلی
  • کد خبر : 463

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید