• 1401/08/10 - 11:51
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
دبیرکل کانون کارگزاران طی نامه‌ای مطرح کرد:

هماهنگی با استانداردهای بین‌المللی؛ گامی برای اصلاح ساز و کار بازار

به دنبال عدم اتفاق نظر جامع در خصوص برخی ساز و کارها و قوانین اجرایی بازار سرمایه و صنعت کارگزاری، کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار بارها پیشنهاداتی را برای رفع این مشکل مطرح کرده و یکی از این راهکارها را تطابق با استانداردهای بین‌المللی می‌داند.

به گزارش روابط عمومی کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، کانون کارگزاران مدتی است در این راستا اقدامات پژوهشی و مطالعات تطبیقی خود را آغاز کرده است که در ادامه خلاصه‌ای از عناوین موجود در دومین گزارش در این رابطه با عنوان «ساختار بازارسرمایه، صنعت کارگزاری و قانون بازارسرمایه کشور ترکیه» آمده است.

شایان ذکر است، کانون کارگزاران پیشتر هم با مطالعه تطبیقی صنعت کارگزاری آمریکا و ساز و کار پنج کارگزار برتر آن، استانداردهای بین‌المللی موجود در این صنعت را به بازار سرمایه ایران معرفی کرده بود.  

بر اساس این گزارش، دکتر محمدرضا دهقانی احمد آباد، دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار طی نامه‌ای به مدیران ارشد بازار سرمایه بر لزوم مطالعه تطبیقی ساز و کار اجرایی و نظارتی مرتبط با بازار سرمایه، سایر کشورها تاکید کرد. در این نامه گزارشی از ساختار بازار سرمایه، صنعت کارگزاری و کانون بازار کشور ترکیه پیوست شده است.

بخش نخست این پژوهش، شامل کلیات بازار سرمایه کشور ترکیه و ساختار مقرراتی بازارهای مالی، بورس استانبول و طبقه‌بندی بازارها است، همچنین نهادهای عامل تسویه و چگونگی فرآیند اجرای آن در این بخش تشریح شده است.

بخش دوم این گزارش به بررسی صنعت کارگزاری در کشور ترکیه می‌پردازد و در ادامه بررسی جامعی بر وضعیت مالی صنعت کارگزاری و ساختار هزینه و ترکیب درآمدی این شرکت‌ها انجام شده و این بخش از گزارش حاکی از تنوع درآمدی قابل توجه شرکت‌های کارگزاری است. در بخش آخر نیز کانون بازار سرمایه ترکیه، اهداف و اعضای آن تشریح شده است.

این مطالعه تطبیقی به کوشش مهیا کریم‌زاده خسروشاهی، طراحی و ویراست معصومه رنجخواه کارشناسان واحد اعضا و اشخاص وابسته کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار گردآوری شده است.

 

برای مطالعه کامل این گزارش فایل pdf زیر را دانلود کنید.

  • گروه خبری : اخبار بورس,اخبار داخلی
  • کد خبر : 432

تصاویر

فایل ها

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید