• 1401/05/11 - 12:07
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
به همت کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار؛

نخستین دوره «گواهی‌نامه کاربردی کارشناس مالی صندوق‌های سرمایه‌گذاری» برگزار می‌شود

«گواهی‌نامه کاربردی کارشناس مالی صندوق‌های سرمایه‌گذاری» پنجمین مدرک کاربردی کانون است که ذیل ضوابط «برگزاری دوره‌های آموزش حرفه‌ای و صدور گواهی‌نامه کاربردی توسط کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار» تعریف شده است

IMG_8301

مدیر آموزش کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار: «با توجه به رشد بازار‌‌سرمایه در سال‌های اخیر و تشویق افراد به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم برای پوشش ریسک دقیقتر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفت؛ از این رو تسهیل فرآیند اعطای مجوز صندوق‌های سرمایه‌گذاری افزایش یافت و از طرفی دیگر نیاز به تربیت نیروی متخصص در حوزه بک آفیس و حسابداری صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نهادهای مالی دوچندان شد.»

 

به گزارش روابط عمومی کانون بورس و اوراق بهادار؛ «گواهی‌نامه کاربردی کارشناس مالی صندوق‌های سرمایه‌گذاری» پنجمین مدرک کاربردی کانون است که ذیل ضوابط «برگزاری دوره‌های آموزش حرفه‌ای و صدور گواهی‌نامه کاربردی توسط کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار» تعریف شده است. این ضوابط در راستای تحقق رسالت‌های حرفه‌ای کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار مبنی بر توانمندسازی اشخاص وابسته به اعضا، افزایش مهارت‌های عملی آن‌ها، انتقال دانش کاربردی و مستندسازی آن در قالب دوره‌های آموزش حرفه‌ای و با هدف استاندارد کردن تصدی برخی از سمت‌ها در شرکت‌های کارگزاری در اردیبهشت ماه سال 1391 به تصویب هیات مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار رسید.

مدیر آموزش کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در گفت و گو با روابط عمومی این کانون به ضرورت ایجاد این دوره جدید اشاره کرد و گفت: با توجه به رشد بازار سرمایه در سال‌های اخیر و تشویق افراد به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم برای پوشش ریسک دقیقتر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. از این رو با تسهیل فرآیند اعطای مجوز صندوق‌های سرمایه‌گذاری، نیاز به افراد متخصص در امور بک آفیس صندوق‌ها من جمله بحث حسابداری که با بازار سرمایه آشنا باشد و قوانین و مقررات عمومی آن را بداند، دوچندان شد.

مسلم نیلچی، تصریح کرد: بر این اساس، کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با برگزاری حدود 600 نفر ساعت جلسه کارشناسی، بالاخره در اردیبهشت ماه سال جاری بهره برداری از این دوره به تصویب رسید. واحد آموزش کانون سعی دارد در یک فرآیند آموزشی منظم به صورت کاملا کاربردی و مبتنی بر تجارب کسب شده در شرایط واقعی حرفه، با نگاهی آسیب‌‌شناسانه دانش شغلی و مهارت‌های عملی مخاطبان را بهبود بخشد.

او با اشاره به سرفصل‌های این دوره بیان کرد: قوانین و مقررات عمومی بازار سرمایه، اصول اخلاقی و معیارهای رفتار حرفه‌ای، سازوکار مقرراتی ناظر بر تاسیس و فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری و حسابداری صندوق‌های سرمایه‌گذاری عناوین اصلی دروس آموزشی در این دوره هستند که آموزش دروس عملی آن با استفاده از نرم افزار شرکت‌های مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار است. (جزییات سرفصل‌ها در ادامه ضمیمه شده است.)

مدیر آموزش کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار افزود: نخستین دوره این گواهی‌نامه 25 مرداد ماه برگزار خواهد شد. در این دوره نرم افزار بک آفیس شرکت «تدبیرپرداز» آموزش داده می‌شود، آموزش دیگر نرم افزارهای رایج در این خصوص هم در دوره‌های بعدی خواهد بود. ظرفیت این دوره 60 ساعته در حال حاضر 20 نفر است که طی 18 جلسه آموزش داده می شود، اما در دوره‌های بعدی این ظرفیت افزایش پیدا می‌کند.

معافیت‌ها کدامند؟

نیلچی در پاسخ به این پرسش که چه دروسی برای دارندگان گواهی‌نامه‌های موجود در بازارسرمایه معاف هستند، توضیح داد: دارندگان گواهی‌نامه حرفه ای «اصول بازار سرمایه» از ماده درسی قوانین و مقررات عمومی بازار سرمایه معاف هستند؛ همچینین دارندگان گواهی‌نامه کاربردی «پذیرش سفارش مشتریان اوراق بهادار» از مواد درسی قوانین و مقررات عمومی بازار سرمایه، اصول اخلاقی و معیارهای رفتار حرفه ای، دارندگان گواهی‌نامه کاربردی «نظارت و کنترل داخلی» از مواد درسی قوانین و مقررات عمومی بازار سرمایه و اصول اخلاقی و معیارهای رفتار حرفه ای، دارندگان گواهی‌نامه کاربردی «معامله‌گر برخط گروهی» از ماده درسی اصول اخلاقی و معیارهای رفتار حرفه ای ، دارندگان گواهی‌نامه کاربردی «پذیرش سفارش مشتریان کالایی» و «پذیرش سفارش مشتریان کالا و انرژی» از مواد درسی اصول اخلاقی و معیارهای رفتار حرفه‌ای، قوانین و مقررات عمومی بازار سرمایه معاف هستند. نحوه اعمال معافیت ها برای گواهی نانه های کاربردی به صورت اتوماتیک و بدون بارگذاری مدرک خواهد بود اما برای اعمال معافیت گواهی نامه حرفه ای "اصول بازار سرمایه " نیاز به بارگذاری تصویر در سامانه آموزشی کانون خواهد بود.

او در خصوص پیش نیازهای لازم برای شرکت در این دوره گفت: داشتن حداقل یکی از مدارک مرتبط با این دوره یعنی، گواهی‌نامه تحصیلی دیپلم حسابداری مورد تائید وزارت آموزش و پرورش، مدرک تحصیلی کاردانی رشته‌ حسابداری یا بالاتر مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدرک تحصیلی کارشناسی رشته‌های: مالی (تمامی گرایش‌ها)، مدیریت (تمامی گرایش‌ها)، علوم اقتصادی (تمامی گرایش‌ها)، علوم بانکی، مهندسی صنایع یا بالاتر مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای و کاربردی بازار سرمایه ایران، شرط لازم برای ثبت نام در این دوره هستند؛ البته دانشجویان مقطع تحصیلی کارشناسی رشته‌های بالا که بیش از 80 واحد درسی خود را گذرانده‌اند و نیز دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته‌های فوق‌الذکر نیز می‌توانند در این دوره شرکت کنند.

چه کسانی تخفیف می‌گیرند؟

مدیر آموزش کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: برای ثبت نام دراین دوره به اشخاص وابسته به اعضای کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادر شامل پرسنل کارگزاری‌ها، صندوق‌های بازارگردانی و دیگر نهادهای عضو کانون، تخفیف 25 درصدی در نظر گرفته شده است. فرآیند تخفیف دهی نیز به طور سیستمی در سایت LMS.SEBA.IR و در هنگام ثبت نام اعمال می‌شود. افراد متقاضی به هنگام تشکیل پروفایل خود پس از تکمیل مدارک هویتی می توانند با انتخاب محل خدمت در این سامانه و پس از تایید نماینده شرکت محل خدمت خود  از این تخفیف استفاده کنند.

برای مطالعه جزییات بیشتر اینجا را کلیک کنید.


جزییات سرفصل‌ها:

 

 

 

  • گروه خبری : گروه های مطالب
  • کد خبر : 406
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم

تصاویر

IMG_8301 پیوست-1 پیوست-2 پیوست-1-1 پیوست-2-1 پیوست-3