معرفی فعالیت های آموزشی

معرفی فعالیت‌های آموزشی کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار

مدیریت آموزش کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، یکی از متولیان اصلی آموزش در بازار سرمایه کشور، باور دارد که تنها راه اعتلاء و پیشرفت بازار سرمایه و رسیدن به یک صنعت شفاف و کارا، آموزش حرفه­‌ای و تخصصی منابع انسانی به عنوان عرضه­ کننده خدمات واسطه‌‌گری مالی از یک سو و عموم سرمایه‌‌گذاران به عنوان تقاضاکنندگان این خدمات از سوی دیگر است. لذا در این راه با کسب مجوزهای مربوطه و فعالیت حرفه­‌ای در حوزه آموزش و  همچنین با قبول مسئولیت از سازمان بورس و اوراق بهادار با برگزاری دوره‌‌های متنوع آموزشی برای مخاطبان با انگیزه‌­های متفاوت، از دوره­‌های عمومی مختص سرمایه­‌گذاران و تمامی علاقه­‌مندان به بازار سرمایه و دوره­‌های آموزشی پیشرفته­ و تخصصی­‌تر تا برگزاری دوره­‌های کاربردی و همچنین سمینارها، گردهمایی‌­ها و بازدید از بورس‌­های بین­‌الملل­، با توکل بر خدا و رعایت تمام اصول اخلاقی و معیارهای رفتار حرفه‌­ای و همچنین ارائه مشاوره در تمام زمینه­‌های آموزش در بازار سرمایه، انتشار کتب کمک آموزشی و ارائه خدمات کمک آموزشی متنوع و نوین جهت بهبود کیفیت خدمات آموزشی سعی در رسیدن به این هدف دارد.

عناوین خدمات و محصولات آموزشی:

 • برگزاری دوره­­‌های آموزش حرفه‌ای گواهینامه­­‌های کاربردی "پذیرش سفارش مشتریان کالا" و "پذیرش سفارش مشتریان اوراق بهادار" و "نظارت و کنترل داخلی شرکت­‌های کارگزاری" و "معامله‌­گر برخط گروهی"
 • برگزاری دوره­‌های آمادگی آزمون گواهینامه­‌های حرفه­‌ای بازار سرمایه
 • برگزاری دوره­‌های آموزشی تخصصی و سمینارهای مرتبط با بازار سرمایه
 • برگزاری دوره­‌های آموزشی ویژه اخذ گواهی­نامه­‌های معامله­‌گری بازار سرمایه
 • برگزاری دوره‌­های آموزشی "ویژه مشمولین قبولی مشروط به تک درس آزمون گواهی­نامه‌­های حرفه­‌ای بازار سرمایه" و "ویژه دارندگان مدارک حرفه­‌ای CFA برای دریافت گواهینامه اصول بازار سرمایه"
 • برگزاری بازدیدهای آموزش محور از بورس‌های معتبر و نهادهای مالی بین‌المللی

دوره‌های آموزشی عمومی (ویژه علاقه‌مندان به حوزه بازار سرمایه)

کانون در راستای ارتقای دانش عمومی افرادی که تمایل به وارد شدن به بازار سرمایه دارند، دوره­‌های آموزشی عمومی برگزار می­‌نماید. این دوره‌ها متناسب با نیاز حرفه‌ای افراد مختلف و با حضور اساتید و کارشناسان صاحب‌نظر هر حوزه طراحی و برگزار می‌گردد.

 • دوره­‌های تحلیل بنیادی مقدماتی و پیشرفته
 • دوره­‌های تحلیل تکنیکال مقدماتی و پیشرفته
 • دوره آشنایی با سرمایه­‌گذاری در بورس
 • مبارزه با پول­شویی در بازار سرمایه
 • دوره‌­های تحلیل بازارهای مالی داخلی و بین‌المللی
 • آشنایی با انواع ابزارهای مالی نوین
 • بازاریابی و فروش خدمات مالی
 • دوره آموزشی تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی مقدماتی و پیشرفته
 • ارزش­‌گذاری سهام
 • و ... .

سمینارها و گردهمایی‌های تخصصی (ویژه مدیران، کارشناسان و سایر علاقه‌مندان)

واحد آموزش کانون در راستای ارتقای سطح دانش حرفه‌ای مدیران و کارشناسان شرکت‌های کارگزاری، سایر نهادهای مالی بازار سرمایه و دیگر علاقه‌مندان به مباحث مرتبط با بازار سرمایه، سمینارهایی را با موضوعات گوناگون و کاربردی به صورت مستمر برگزار می‌کند. گردهمایی­‌های کانون، نشست­‌هایی است که در راستای تحکیم روابط فی­‌ما­بین اعضا به صورت ماهانه برگزار می‌گردد. عناوین سمینارهای تخصصی نیز که به منظور افزایش آگاهی و سطح دانش حرفه‌ای مخاطبان برگزار می‌گردد در قالب حوزه­‌های ذیل می‌باشد:

 • تحلیل صنایع بورسی
 • تحلیل فرصت‌های سرمایه­‌گذاری در بازارهای مختلف مالی
 • آشنایی با اختلافات و تخلفات در بازار سرمایه
 • امور مالیاتی و مباحث تامین اجتماعی
 • سایر مباحث حقوقی مرتبط با بازار سرمایه (قانون تجارت، اسناد جاری، چک، سفته و ...)
 • آشنایی با ابزارها و نهادهای مالی جدید
 • اصول و فنون مذاکره و مباحث بازاریابی
 • سایر موضوعات جدید و چالش‌های صنعت کارگزاری

گواهینامه‌های کاربردی ویژه پذیرش سفارش مشتریان اوراق بهادار و کالا (ویژه متقاضیان تصدی سمت پذیرش در شرکت‌های کارگزاری)

این دو گواهی­نامه اولین مدارک کاربردی کانون هستند که ذیل ضوابط "برگزاری دوره­‌های آموزش حرفه­‌ای و صدور گواهی­نامه کاربردی توسط کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار" تعریف شده است.

 • توانمندسازی متقاضیان تصدی سمت پذیرش در شرکت­‌های کارگزاری
 • توانمندسازی اشخاص وابسته به اعضا شاغل در سمت پذیرش در شرکت‌­های کارگزاری
 • ترویج استانداردهای شغلی سمت پذیرش در شرکت­‌های کارگزاری عضو

گواهینامه‌های کاربردی نظارت و کنترل داخلی شرکت‌های کارگزاری (ویژه کارکنان، کارشناسان و مسئولین واحد نظارت در شرکت‌های کارگزاری عضو کانون)

این گواهی­نامه سومین مدرک­ کاربردی کانون است که ذیل ضوابط "برگزاری دوره­‌های آموزش حرفه‌­ای و صدور گواهی­نامه­ کاربردی توسط کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار" تعریف شده‌است. برنامه آموزشی این گواهی­نامه با هدف توانمندسازی پرسنل و مسئولین واحد نظارت شرکت­‌های کارگزاری و پیرو دستورالعمل مذکور از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار که با هدف کنترل کامل و دقیق مقررات و اصول و معیارها توسط شرکت­‌های کارگزاری ابلاغ شده‌است، آماده­ سازی شده‌است.

 • مخاطبین این دوره کارشناسان و مسئولین واحد نظارت در شرکت­‌های کارگزاری عضو کانون یا هر شخص وابسته به عضو که وظایف واحد نظارت موضوع دستورالعمل کنترل‌های داخلی شرکت‌های کارگزاری مصوب هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار را برعهده دارد، می­‌باشند.

گواهینامه‌های کاربردی معامله‌گر برخط گروهی (ویژه معامله‌گران ایستگاه‌های معاملاتی برخط گروهی در شرکت‌های کارگزاری)

"گواهینامه کاربردی معامله‌گر برخط گروهی" چهارمین مدرک کاربردی کانون است که ذیل ضوابط "برگزاری دوره‌های آموزش حرفه‌ای و صدور گواهینامه کاربردی توسط کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار" تعریف شده‌است. این ضوابط در راستای تحقق رسالت‌های حرفه‌ای کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار مبنی بر توانمندسازی اشخاص وابسته به اعضا، افزایش مهارت‌های عملی آن‌ها، انتقال دانش کاربردی و مستندسازی آن در قالب دوره‌های آموزش حرفه‌ای و با هدف استاندارد نمودن تصدی برخی از سمت‌ها در شرکت‌های کارگزاری در اردیبهشت ماه سال 1391 به تصویب هیأت مدیره کانون رسید.

دوره آموزشی ویژه اخذ گواهینامه معامله‌گری بازار سرمایه (ویژه قبول شدگان آزمون معامله‌گری بازار سرمایه)

مطابق مصوبه جلسه شماره 331 مورخ 1393/01/30 هیأت ‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، "افرادی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در رشته‌های مرتبط از قبیل گرایش‌های مالی رشته مدیریت، مدیریت صنعتی، ریاضی مالی، کارشناسی بورس، مدیریت بازرگانی، حقوق مالی، مهندسی مالی، حسابداری، مهندسی صنایع گرایش مالی و اقتصاد بوده و معدل آن‌ها بالاتر از 15 باشد، در صورت شرکت در آزمون مقررات (شامل مقررات اصول بازار سرمایه و معامله‌گری) و کسب حدنصاب 50 و در خصوص سایر رشته‌ها، در صورت موفقیت در آزمون مقررات (شامل مقررات اصول بازار سرمایه و معامله‌گری) و کسب حدنصاب 50 با پیش­‌نیاز گواهینامه اصول بازار سرمایه و شرکت در دوره‌های آموزشی مربوطه، می‌توانند به عنوان معامله‌گر شروع به فعالیت نمایند". شایان ذکر است از این پس این گواهی­نامه جایگزین گواهینامه‌های معامله‌گری اوراق تأمین مالی، ابزار مشتقه و بورس کالا شده‌است. دوره‌های لازم جهت اخذ هر کدام از گواهی­نامه‌های معامله‌گری اوراق تامین مالی، معامله‌گری بورس انرژی، معامله‌گری بورس کالا و معامله‌گری ابزار مشتقه شامل اصول اخلاق و معیارهای رفتار حرفه‌ای و ساز­ و ­کار معاملاتی آن بورس مربوطه می‌باشد.

دوره‌های آموزشی آمادگی آزمون گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه (ویژه متقاضیان شرکت در آزمون گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه)

دوره­‌های آمادگی آزمون گواهی­نامه­‌های حرفه­‌ای همچون سال­‌های گذشته توسط کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار برگزار می‌­شود. در حال حاضر افراد جهت پذیرش مسئولیت، اخذ سمت، انجام برخی وظایف، مدیریت در نهادهای مالی و تشکل‌های خود انتظام اعم از شرکت­‌های کارگزاری، سبدگردان، تأمین سرمایه، مشاور سرمایه‌گذاری، بورس­‌ها و بازارهای خارج از بورس، شرکت­‌های سرمایه­‌گذاری و هلدینگ­‌ها می­‌بایست گواهی­نامه حرفه­‌ای مربوطه را اخذ نمایند. کانون در راستای تسهیل فرآیند اخذ این گواهی­نامه‌­های حرفه‌ای کلاس‌های آمادگی آزمون­‌های بازار سرمایه را برای متقاضیان اخذ گواهی­نامه­‌ها برگزار می­‌کند.

دوره آموزشی مشروطین تک درس (ویژه مشمولین قبولی مشروط به تک درس در آزمون‌های گواهینامه‌های حرفه‌ای)

بنابر مصوب مورخ 1391/03/06 هیأت‌مدیر سازمان بورس و اوراق بهادار آن دسته از شرکت کنندگان آزمون­­‌های اصول بازار سرمایه و تحلیل­‌گری بازار سرمایه که موفق به کسب حدنصاب نمره کل شده­‌اند اما به دلیل کثرت سرفصل­­‌ها و تعدد مواد درسی، فقط حدنصاب یک درس را کسب ننموده و نمرات‌شان در درس مذکور از نصف حدنصاب بیشتر شده است در عین حال ماده درسی مربوطه از دروس زبان تخصصی و مقررات نمی­­‌باشد، با گذراندن دوره آموزشی متناسب با آن تک درس، می­‌توانند گواهی­نامه مربوطه را اخذ نمایند. مشمولان باید با توجه به ماده درسی مشروط، در دوره­ یا دوره­­‌های آموزشی مشخص شده، شرکت نمایند. لازم به ذکر است تنها حضور کامل در دوره‌های آموزشی مرتبط با ماده درسی موجب احراز صلاحیت لازم و اخذ گواهی­نامه حرفه­­‌ای مربوطه می­‌گردد.

دوره آموزشی ویژه دارندگان مدارک حرفه‌ای CFA برای دریافت گواهینامه اصول بازار سرمایه

بنابر مصوبه مورخ 1389/12/24 هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار دارندگان مدرک CFA (تمامی سطوح) در صورت کسب حداقل 50 درصد نمره در هر دو ماده امتحانی مقررات اصول بازار سرمایه اسلامی و اخلاق حرفه­‌ای و هم­چنین شرکت در دوره آموزشی در مورد اوراق بهادار اسلامی، با تأیید کمیته گواهی­نامه‌­های حرفه­‌ای، گواهی­نامه اصول بازار سرمایه را دریافت خواهند کرد.

همایش بازار سرمایه بین‌الملل (ویژه متقاضیان بازدید از بورس‌های معتبر خارجی و نهادهای مالی بین‌المللی)

همایش بازار سرمایه بین‌الملل، مجموعه بازدیدهایی است از نهادهای مالی معتبر در سراسر دنیا، بورس‌های اصلی و بازار سرمایه کشورهای توسعه‌یافته که با هدف آشنایی اشخاص وابسته به اعضا کانون و سایر نهادهای مالی بازار سرمایه ایران، مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره آن‌ها، مدیران و کارشناسان سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت بورس اوراق بهادار تهران و شرکت فرابورس ایران، شرکت بورس کالای ایران، شرکت بورس انرژی، شرکت سپرده­‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و سایر نهادهای خود انتظام با تازه­‌ترین دستاوردها و نوآوری­‌های بازارهای مالی برگزار می­‌گردد.