• 1401/07/09 - 14:49
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
طبق بررسی وضعیت صورت‌های مالی صنعت کارگزاری در سال مالی منتهی به 1400؛

رکود بازار و اخذ کارمزد ثابت؛ دو عامل زیان‌ده صنعت کارگزاری شناسایی شدند .

براساس یافته های به دست آمده از بررسی وضعیت مالی صنعت کارگزاری بر اساس صورت‌های مالی منتهی به سال مالی 1400، شرکت‌های کارگزاری‌ همراه با شاخص بازار و سهامداران در دوران رکود فعلی، متحمل زیان شده و ادعای سود‌آور بودن صنعت کارگزاری در دوران‌های مختلف بازار با توجه به دریافت کارمزد ثابت، رد می‌شود.

به گزارش روابط عمومی کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، رکود بازار سرمایه در سال‌های اخیر اثر قابل توجهی بر وضعیت مالی شرکت‌های کارگزاری‌ داشته است، طوری که تجزیه و تحلیل گزارش صورت‌های مالی شرکت‌های کارگزاری به وضوح نشان می‌دهد این نهاد مالی نیز همگام با شاخص بازار و سهامداران، متحمل ضرر و زیان شده و ادعای سود‌آور بودن صنعت کارگزاری چه در دوران رکود و چه در دوران رونق با توجه به اخذ کارمزد ثابت، رد می‌شود.

از آنجایی که مجموع درآمدهای عملیاتی در شرکت‌های کارگزاری شامل درآمد کارمزد و حق‌الزحمه و سود (زیان) سرمایه‌گذاری‌ها است، با بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های کارگزاری در سال مالی منتهی به 1400 می‌توان گفت که عمده درآمد شرکت‌های کارگزاری از کارمزد معاملات بورس اوراق بهادار، فرابورس و بورس کالا حاصل می‌شود.

در این رابطه با توجه به کاهش مجموع درآمد کارمزد معاملات در سال 1400، مجموع درآمدهای عملیاتی روند نزولی پیش گرفته و نسبت به سال 1399، با کاهش 43 درصدی  همراه بوده است. شایان ذکر است، با کسر مالیات و بهره از سود عملیاتی، سود خالص محاسبه می‌شود که با توجه به روند نزولی سود عملیاتی و افزایش هزینه‌های مالی، سود خالص در سال 1400 نسبت به سال گذشته، کاهش 56 درصدی را نشان می‌دهد.

براساس این گزارش،  کاهش سود خالص، افزایش تعداد شرکت‌های کارگزاری زیان‌ده را منتج شده است به طوریکه در سال قبل 6 شرکت کارگزاری سود خالص منفی داشته و زیان‌ده شناسایی شده‌اند.

بنابر این گزارش، بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) شاخص عملکردی است که نشان‌دهنده میزان درآمد خالص یک شرکت برای سهامدارانش است؛ ROE شرکت‌های کارگزاری در سال 1400 معادل 32 درصد بوده که نسبت به سال گذشته 46 درصد کاهش داشته است. این میزان بیانگر کاهش عایدی سهامداران در سال 1400 نسبت به سال 1399 بوده است.

لازم به ذکر است، هزینه حقوق و دستمزد در سال 1400 با رشد 55 درصدی همراه بوده که باتوجه به تعداد ثابت پرسنل در صنعت این رقم بیانگر افزایش میزان حقوق و طبیعتا هزینه‌های کارگزاران نسبت به سال گذشته است.

 

محدثه سعیدی/ کارشناس واحد امور اعضا و اشخاص وابسته به اعضا

برای مشاهده گزارش وضعیت صورت‌های مالی صنعت کارگزاری در سال مالی منتهی به 1400 اینجا کلیک کنید.

  • گروه خبری : گروه های مطالب,اخبار بورس,اخبار داخلی
  • کد خبر : 421
کلمات کلیدی
لیلی شهیر
خبرنگار

لیلی شهیر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید